sunday series2.jpg
5.JPG
sunday series tp.jpg

   

  SPORTSMAN BLUE

         9 RACES * LAST UPDATED 9/18/22

 

Car #          Driver              Points To Date  

  

1 ________________________________

2 ________________________________

3 ________________________________

4 ________________________________

5 ________________________________

6 ________________________________

7 ________________________________

Each * denotes a feature win

27
59
28
48
825
48
23

Stephen Forgus
Cristina Rogers
Howie Conk III
Kevin Davison Jr.
Lucas Broschard
Chris Andretta Jr.
Caden Larsen

436 6*
432 ***
404
372
86
44
42

 

-4
-32
-64
-350
-392
-394

   

   JR CHAMP GOLD

         9 RACES * LAST UPDATED 9/18/22

 

Car #        Driver               Points To Date  

  

1 ________________________________

2 ________________________________

3 ________________________________

4 ________________________________

5 ________________________________

6 ________________________________

7 ________________________________

 

Each * denotes a feature win

47
19
72
62
7x
99
03

Alex Rogers
Aiden Spencer
Aidan Graetz
Bailey Riggleman
Alexis Riggleman
Jared Okerson
Frank Gallego

 

432 ***
428 *****
424 *
334
318
316
290

 

-4
-8
-98
-114
-116
-142

   

       MICRO MOD

         8 RACES * LAST UPDATED 9/18/22

 

     Car #        Driver     Points To Date  

  

1 ______________________________

2 ______________________________

3 ______________________________

4 ______________________________

   ______________________________

6 ______________________________

7 ______________________________

8 ______________________________

9 ______________________________

10 _____________________________

11 _____________________________

12 _____________________________

13 _____________________________

14 _____________________________

15 _____________________________

16 _____________________________

 

Each * denotes a feature win

91
99
11
21
31
71
51
LN1
12-2
99
99E
21
15
99E
99E
LN1

Tom Ervin
James Hall IV
Joshua Barry
Jim Van Dine
Richie Ptaszynski
Mike Brennan
Jay Smith
Brian Russell
Brian Jennings
Scott Fox
Mike Haskins
Ashley Tittle
Dave Stout
John Herold
Marc Rogers
Nick Palmer

382 ****
358
346
332
328
288 ****
256
186
154
112
110
78
46
40
38
32

   

        DART CLUB

         5 RACES * LAST UPDATED 8/28/22

 

 Car #       Driver          Points To Date  

  

1 ______________________________

2 ______________________________

3 ______________________________

4 ______________________________

5 ______________________________

6 ______________________________

   ______________________________

Each * denotes a feature win

248 ****
226
190 *
130
94
46
46

Craig Coleman
Angelo Niezardo
Jeff Wilson
Joe Coll
Roger Nickerson
John Tarpin
Jake Levine

4
1
9
80
80
87
87

   

        SR CHAMP

        9 RACES * LAST UPDATED 9/18/22

 

Car #          Driver         Points To Date  

  

1 ______________________________

2 ______________________________

3 ______________________________

4 ______________________________

5 ______________________________

6 ______________________________

7 ______________________________

8 ______________________________

9 ______________________________

10 _____________________________

11 _____________________________

12 _____________________________

Each * denotes a feature win

Will Cloud
John Parker
Steve Forgus
Michael Hall
Keith DeFalco
James Hall IV
Bernie Olender
Mike Brennan
Heather Herold
Gabbie Olender
Kevin Bird
Vinny LaFazia

444 6*
312
298
284 **
176
144 *
134
94
80
46
44
42

48
9
03
27
14
2
15
29
45
5
5
28NJ

   

     MICRO STOCK

         9 RACES * LAST UPDATED 9/18/22

 

     Car #        Driver     Points To Date  

  

1 ______________________________

2 ______________________________

3 ______________________________

4 ______________________________

5 ______________________________

6 ______________________________

7 ______________________________

8 ______________________________

9 ______________________________

10 _____________________________

11 _____________________________

12 _____________________________

13 _____________________________

14 _____________________________

15 _____________________________

16 _____________________________

     _____________________________

Each * denotes a feature win

24
13
11
3
16q
48
LN1
2L
77
18
77
LN5
5
92
18f
28NJ
77b

Mike Fox
Joshua Barry
James Hall IV
Joey Garey
Kyle Bostick
Chris Gall
Brian Russell
Nick Palmer
John Herold
Scott Fox
Paul Herold
Louie Montanaro
Mike Haskins
John Krane
Joe Garey
Vinny LaFazia
Rick Biedelman

426 7*
400
386
376 *
338
326
314 *
296
228
188
134
132
106
74
66
34
34

O F F I C I A L    R E S U L T S

 

RACE RESULTS: RACE #5

SUNDAY, JUNE 26, 2022


Sr. Champ – 20 laps - 1. Michael Hall, 2. Will Cloud, 3. Gabbie Olender, 4. Keith DeFalco,
5. Bernie Olender, 6. John Parker, 7. Steve Forgus


Micro Stock – 20 laps – 1. Mike Fox, 2. Josh Barry, 3. Joey Garey, 4. Brian Russell, 5. Nick Palmer,
6. John Herold, 7. Kyle Bostick, 8. Louie Montanaro, 9. Rick Biedelman, 10. James Hall, 11. Scott Fox,
12. Chris Gall


Jr. Champ Gold – 20 laps - 1. Alex Rogers, 2. Aidan Graetz, 3. Jared Okerson, 4. Bailey Riggleman,
5. Alexis Riggleman, Aiden Spencer DNF

DNS Frank Gallego 


Sportsman Blue – 15 laps – 1. Stephen Forgus, 2. Cristina Rogers, 3. Howie Conk III, 4. Chris Andretta, Jr.


Micro Mod – 12 laps – 1. Mike Brennan, 2. Tom Ervin, 3. James Hall, 4. Josh Barry, 5. Richie Ptaszynski,
6. Brian Jennings, 7. Jim VanDine, 8. Jay Smith, 9. Scott Fox, Brian Russell DNF


DART – 10 laps – 1. Craig Coleman, 2. Angelo Nizzardo, 3. Jake Levine


Kid Kart – 10 laps – Drew Davison


Novice Hornet – 10 laps – Alex Rogers

RACE RESULTS: RACE #2

SUNDAY, MAY 22, 2022

Sr. Champ – 15 laps  - 1. Will Cloud, 2. Keith DeFalco, 3. John Parker, 4. Steve Forgus


Micro Stock – 20 laps – 1. Mike Fox, 2. Brian Russell, 3. Scott Fox, 4. Josh Barry, 5. James Hall,                    

6. Kyle Bostick, 7. Joey Garey, 8. Chris Gall, 9. Nick Palmer, 10. John Herold, 11. Louie Montanaro


Jr. Champ Gold – 20 laps - 1. Alex Rogers, 2. Aiden Spencer, 3. Aidan Graetz, 4. Jared Okerson,                  

5. Frank Gallego


Sportsman Blue – 15 laps – 1. Stephen Forgus, 2. Kevin Davison Jr., 3. Cristina Rogers, 4. Howie Conk III


Micro Mod – 12 laps – 1. Tom Ervin, 2. Josh Barry, 3. Dave Stout, 4. Jim Van Dine, 5. James Hall,                

6. Richie Ptaszynski, 7. Marc Rogers, 8. Scott Fox, 9. Brian Russell


DART – 12 laps – 1. Craig Coleman, 2. Jeff Wilson, 3. Angelo Nizzardo, 4. Joe Coll


Kid Kart – 10 laps – Drew Davison


Novice Hornet – 10 laps – Alex Rogers
 

 

 

RACE RESULTS: RACE #1:  OPENING DAY

SUNDAY, MAY 15, 2022

 

Sr. Champ – 15 laps  - 1. Will Cloud, 2.Mike Brennan, 3. John Parker, 4. Keith DeFalco

Micro Stock – 20 laps – 1. Mike Fox, 2. Brian Russell, 3. Josh Barry, 4. Joey Garay, 5. James Hall,                

6. Chris Gall, 7. Kyle Bostick, 8. Joe Garay, 9. Nick Palmer, 10. Louie Montanaro, 11. John Herold

Jr. Champ Gold – 20 laps - 1. Aidan Graetz, 2. Alex Rogers, 3. Jared Okerson, 4. Aiden Spencer,                 

5. Bailey Riggleman, 6. Alexis Riggleman, 7. Frank Gallego

Sportsman Blue – 15 laps – 1. Cristina Rogers, 2. Howie Conk III, 3. Kevin Davison Jr.,                                   

4. Lucas Broschard, 5. Caden Larsen, 6. Stephen Forgus

Micro Mod – 15 laps – 1. Mike Brennan, 2. James Hall, 3. Josh Barry, 4. Jim Van Dine,                                   

5. Richie Ptaszynski, 6. John Paulsen, 7. Tom Ervin, 8. Brian Russell, 9. Jay Smith, 10. Brian Jennings

Kid Kart – 10 laps – Drew Davison

Novice Hornet – 10 laps – Alex Rogers

 

RACE RESULTS: RACE #6: SEASON FINALE  SUNDAY, OCTOBER 17, 2021

Sunday October 17, 2021
Official Race Results

Jr. Champ Gold –  1. Alex Rogers, 2. Michael Hall, 3. Jared Okerson, 4. Aidan Graetz 

Micro Mod –  1. Tom Ervin, 2. Dave Stout, 3. Jim Van Dine, 4. Joshua Barry, 5. James Hall, Jr. 6.  Jay Smith, 7. Mike Turton 8. Richie Ptaszynski, 9. Korin Kazmierski DNF

Sportsman Red – 1. Cristina Rogers, 2. Kellen Okerson, 3. Howie Conk III

Sr. Champ –  1. James Hall Jr., 2. Will Cloud

Sportsman Blue – 1. Alexis Riggleman, 2. Stephen Forgus, 3. Bailey Riggleman

Micro Stock – 1. Mike Turton, 2. Mike Fox, 3. Joshua Barry, 4. Joey Garey, 5. Scott Fox, 6. Mike Fox, 7. Scott Fox, 8. John Krane, 9. John Herold DNF

 

DART Club – 1. Angelo Niezardo, 2. Craig Coleman, 3. Joe Coll 4. Jeff Wilson DNF

 

RACE RESULTS: RACE #5: SUNDAY, OCTOBER 3, 2021

Sunday October 3, 2021
Official Race Results

Jr. Champ Gold –  1. Alex Rogers, 2. Aiden Spencer, 3. Aidan Graetz 4. Michael Hall,

5. Jared Okerson

 

Micro Mod –  1. Mike Brennan, 2. Tom Ervin, 3. Joshua Barry, 4. James Hall Jr., 5. Jim Van Dine, 6.  Ritchie Ptaszynski, 7. Korin Kazmierski, DNF Scott Fox, Brian Russell, Jay Smith

 

Sportsman Red – 1. Cristina Rogers, 2. Kellen Okerson, 3. Howie Conk III

 

Sr. Champ –  1. James Hall Jr., 2. Will Cloud, DFS Nick Palmer

 

Sportsman Blue – 1. Alexis Riggleman, 2. Kevin Davison, Jr., 3. Bailey Riggleman

 

Micro Stock – 1. Jared Hale, 2. Mike Turton, 3. Joshua Bary, 4. Brian Russell, 5. Joey Garey, 6. Mike Fox, 7. Scott Fox, 8. Harry Burd, 9. Gabriella Godorecci, DNF Ritchie Ptaszynski,

DNS John Herold

 

RACE RESULTS: RACE #4: SUNDAY, SEPTEMBER 12, 2021

Sunday September 12, 2021
Official Race Results

Sportsman Red – 15 laps – 1. Kellen Okerson, 2. Cristina Rogers

Micro Mod – 12 laps – 1. Tom Ervin, 2. Mike Brennan, 3. Mike Fox, 4. Joshua Barry, 5. Jim Van Dine, 6. Richie Ptaszynski, 7. Korin Kazmierski, DNF Mike Turton  DNF Jay Smith

Sr. Champ – 20 laps – 1. James Hall Jr., 2. Will Cloud

Sportsman Blue – 15 laps – 1. Alexis Riggleman, 2. Kevin Davison Jr., 3. Bailey Willis, 4. Stephen Forgus

Jr. Champ Gold – 20 laps- 1. Michael Hall, 2. Alex Rogers, 3. Aiden Graetz, 4. Jared Okerson, 5. Aiden Spencer

Micro Stock – 20 Laps – 1. Ryan Baxter, 2. Joshua Barry, 3. Mike Torton, 4. Mike Fox, 5. Joe Garey

DART Club – 15 laps – 1. Craig Coleman, 2. Angelo Niezardo, 3. Jeff Wilson, 4. Joe Coll

 

RACE RESULTS: RACE #3: SUNDAY, JULY 25, 2021

Sunday July 25, 2021
Official Race Results

Jr. Champ Gold – 20 laps- 1. Michael Hall, 2. Aiden Graetz, 3. Jared Okerson 4. Aiden Spencer 
5. Tucker Clayton DNF 6. Alex Rogers

Micro Mod – 12 laps – 1. Mike Brennan, 2. Tom Ervin, 3. Ashley Tyler, 4. Richie Ptaszynski, 
5. Bob Furslew, 6. Brian Russell, 7. Jay Smith, DNF Jim Van Dine, Joshua Barry, DNS Dave Stout

Sportsman Red – 15 laps – 1. Howie Conk III, 2. Cristina Rogers, 3. Kyle Okerson

Sr. Champ – 20 laps – 1. James Hall Jr., 2. Will Cloud, 3. Joe Parker Jr.

Sportsman Blue – 15 laps – 1. Bailey Willis, 2. Alexis Riggleman, DNF Jonathan Napolitano,
Kevin Davison, Jr.

DART Club – 15 laps – 1. Angelo Niezardo, 2. Craig Coleman, 3. Jeff Wilson, 4. Joe Coll

Micro Stock – 20 Laps – 1. Ryan Baxter, 2. Joshua Barry, 3. Mike Fox, 4. Mike Torton,
5. Chris Gall, DNF Brian Russell, Joey Garay 

 

 

RACE RESULTS: RACE #2: SUNDAY, JULY 11, 2021

Sunday July 11, 2021
Official Race Results


Jr. Champ Gold - 20 laps - 1. Alex Rogers, 2. Michael Hall, 3. Aiden Graetz, 4. Jared Okerson, 5. Aiden Spencer

Micro Mod - 12 laps - 1. Dave Stout, 2. Tom Ervin, 3. Mike Brennan, 4. Jim Van Dine, 5. Joshua Barry, 6. Jay Smith, 7. Korin Kazmierski, 8. Ashley Tyler, 9. Richie Ptaszynski, 10. Scott Fox

Sportsman Red - 15 laps - 1. Kellen Okerson, 2. Cristina Rogers

Sr. Champ - 20 laps - 1. James Hall Jr., 2. Joe Parker Jr., 3. Will Cloud

Sportsman Blue - 15 laps - 1. Kevin Davison, 2. Alexis Riggleman, 3. Jonathan Napolitano, 4. Bailey Willis

DART Club - 15 laps - 1. Craig Coleman, 2. Angelo Niezardo

Micro Stock - 20 laps - 1. Joshua Barry, 2. Brian Russell, 3. Mike Torton, 4. Joey Garay, 5. Ryan Baxter, 6. Amber Bowling, 7. Scott Fox, 8. John Krane, 9. Jared Hale

 

 

RACE RESULTS: RACE #1: SUNDAY, JUNE 13, 2021

Sunday June 13, 2021
Official Race Results


Jr. Champ Gold - 12 laps - 1. Aiden Graetz, 2. Alex Rogers, 3. Michael Hall, 4. Aiden Spencer

Micro Mod - 12 laps - 1. Tom Ervin, 2. Mike Brennan, 3. Ashley Tyler, 4. Jim VanDine, 5. Joe Garey Jr., 6. Jay Smith  DNF Josh Barry  DNF Richie Ptaszynski   DNF Dave Stout  DNF Korin Kazmierski  DNS Brian Russell

Sportsman Red - 15 laps - 1. Cristina Rogers, 2. Kellen Okerson, 3. Howie Conk III

Sr. Champ - 20 laps - 1. James Hall Jr., 2. #5 [Not Registered], 3. Joe Parker Jr., 4. Will Cloud, 5. #43 [Not Registered], 6. Robert Folgore

Sportsman Blue - 15 laps - 1. Kevin Davison, 2. Bailey Willis, 3. Alexis Riggleman

DART Club - 12 laps - 1. Craig Coleman, 2. Jeff Wilson, 3. Angelo Niezardo

Micro Stock - 12 laps - 1. Joshua Barry, 2. Mike Fox, 3. Amber Bowling, 4. Brian Russell, 5. Mike Torton, 6. Joey Garay  DNS Ryan Baxter, John Krane

wall new logo JPEG_edited.png

THE ROAR OF THE JERSEY SHORE! "